Facebook
Twitter
YouTube
Steam
Feed
Aplikacja Save!Project
dla Windows
Aplikacja Save!Project
Ta strona wykorzystuje ciasteczka w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.
Rozumiem, nie pokazuj tej informacji ponownie.
Zarejestruj się Zaloguj się Jesteś członkiem naszej społeczności?

Poradnik do Dark Souls - część I

OsaX Nymloth / 2013-12-13 / Redakcyjna treść publiczna / Dark Souls
Część pierwsza – świat gry i porady ogólne

Dark Souls nie bez powodu jest określane jako jedna z trudniejszych gier, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Śmierć tutaj jest czymś tak normalnym, jak spacer po parku w ładny, słoneczny dzień. Żeby jednak za dużo zgonów się Wam nie zdarzało oraz zebyście nie zgubili drogi w świecie Lordran, zapoznajcie się z tym poradnikiem.

Poradnik do Dark Souls - część I - Obraz 1


Nie liczcie jednak na to, że poprowadzę Was za rączkę – w ten sposób sporo byście stracili, wierzcie mi. Zamiast tego przedstawię Wam kilka porad na temat przetrwania w świecie Dark Souls. Powiem w jakiej kolejności odwiedzać konkretne lokacje, a gdzie lepiej nie zaglądać przedwcześnie. Dowiecie się też w jaki sposób zwiększyć swoje szanse w starciu z bossami. Tak więc po lekturze powinniście być bogatsi o pożyteczną wiedzę i kolejne starcia będą przebiegać z pewnością po Waszej myśli.

Porady ogólne:

1. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zainstaluj małą modyfikację Dsfix, która zdecydowanie poprawia jakość PeCetowego portu gry oraz pozwala na lepszą kontrolę wielu ustawień.
2. Nie spiesz się. Piszę to nie tylko w kontekście tego, że przegapisz ładne widoki – to też – ale przede wszystkim biegnąc na ślepo do przodu łatwo stajesz się celem dla wszystkich wrogich istot w okolicy, a niektóre z nich potrafią gonić gracza naprawdę długo. Do tego przegapisz mnóstwo rzeczy, takich jak ukryte skarby, sekretne przejścia i nie tylko. Tak więc: spiesz się powoli i bądź cierpliwy. W końcu wygrasz!
3. Eksploruj. Każda lokacja kryje w sobie coś wartego uwagi – a to ukryta skrzynia, a to przejście otwierające skrót do innej lokacji. W najgorszym przypadku odnajdziesz mały skrawek historii świata gry i dowiesz się więcej o lore Dark Souls.
4. Ucz się przeciwników. To jeden z kluczy tej produkcji, uczenie się na własnych błędach. Jeśli zginąłeś, bądź pewien ze wyniosłeś ze swej śmierci wiedzę na temat zachowania przeciwnika. Wyucz się jego schematów zachowań, specyficznych animacji, odporności i słabości, a następnie wykorzystaj tę wiedzę! Przykładowo, nieumarli bardzo nie przepadają za boską bronią, szkielety na chwilę się rozpadną po mocnym uderzeniu, a golemy są bardzo powolne, co łatwo wykorzystać zachodząc je od tyłu po każdym ciosie.
5. Nie przejmuj się wyborem klasy – tak naprawdę są one tylko punktem startowym, a to, jaką postacią będziesz w końcu grać, zależy tylko od Ciebie. Wybierając wojownika na samym początku można skończyć jako pełnowartościowy mag i vice versa. Jeśli masz jakieś preferencje, wtedy warto przyjrzeć się jak poszczególne klasy mają rozdysponowane punkty umiejętności.
6. Nie bój się eksperymentować z ekwipunkiem. To naprawdę rzadka cecha w grach, aby w zasadzie cały dostępny arsenał broni był rzeczywiście przydatny. W Dark Souls nie istnieje coś takiego, jak broń która jest do niczego. No dobra, może poza tymi połamanymi mieczami. Każdy oręż jaki znajdziesz, można przekształcić w coś naprawdę potężnego – owszem, niektóre bronie lepiej się skalują z umiejętnościami albo dobrze współgrają z konkretnymi ulepszeniami, ale tak naprawdę możesz używać czego tylko chcesz. A że rozmaite bronie mają nie tylko różne statystyki, ale również różne animacje... wybierz to, co najlepiej pasuje do Twojego stylu walki.
7. To samo tyczy się pancerzy i tarcz. Czujesz się zbyt powolny, wolałbyś bazować na unikach i zręcznym przetaczaniu się od zagrożenia? Wymień te kamienne nagolennki na coś lżejszego, niech łączna waga noszonego ekwipunku spadnie poniżej 50%, a zyskasz sporo na mobilności. Wolisz być średniowiecznym czołgiem? Poszukaj najcięższego pancerza jaki tylko możesz znaleźć, upewnij się, że inwestujesz w odpowiednie atrybuty i możesz iść przez świat. Albo się czołgać, jeśli jednak założyłeś coś przyciężkiego.
8. Zginąłeś zabrawszy wcześniej jakiś przedmiot? Nie martw się, nie straciłeś go! Jedyna strata to dusze (o ile ich nie odzyskasz w ciągu następnych kilku minut), ale one nie są naprawdę wielkim problemem, wierz mi. Ze względu na to, że zdobyte przedmioty są nie do stracenia (chyba, że celowo coś wyrzucisz), czasami warto podjąć samobójczy rajd celem zdobycia tego fajnego cacka, które widać na końcu korytarza.
9. Jeśli dana miejscówka jest dla Ciebie zbyt ciężka, giniesz w kilka sekund: daruj sobie, idź gdzie indziej, bo zapewne nawet nie powinno Cię tam być. Masz problem tylko z konkretnym przeciwnikiem? Wtedy albo odwiedź kowala i ulepsz swój sprzęt, albo awansuj o kilka poziomów. Możesz również przejść się np. po Gold Pine Resin, który to przedmiot po nałożeniu na oręż zada dodatkowe obrażenia od elektryczności.
10. Pamiętaj gdzie są kowale i kupcy – i lepiej ich nie zabijaj. Wiedza to potęgi klucz, tak też jest w przypadku Dark Souls – o czym już przynajmniej raz wspomniałem. Nie raz może się zdarzyć, że potrzebujesz kupić konkretny przedmiot i lepiej pamiętać, gdzie znajduje się najbliższy kupiec, zamiast biegać na ślepo po wszystkich odwiedzonych lokacjach. Jeśli zaś chodzi o zabijanie, to cóż: naprawdę nie chcesz odkryć w Blighttown, że wkurzenie tej nieumarłej babki z mchem to był naprawdę, ale to naprawdę zły pomysł.
11. Polub się z ciosami w plecy oraz ripostami. Nawet grając postacią korzystającą z magii, czasami po prostu szkoda marnować zaklęcia na zwykłych przeciwników. Zajście ich od tyłu umożliwi wyprowadzenie mocnego ciosu w plecy, który też powali wroga pozwalając na odsunięcie się albo uzyskanie dobrej pozycji do kolejnego ataku. Riposta zadaje jeszcze więcej obrażeń, ale wymaga nieco praktyki – znajomość animacji przeciwnika jest tutaj kluczowa, aby użyć riposty w dobrym momencie. W przeciwnym wypadku jedynie oberwiesz, dlatego warto poćwiczyć ten manewr na prostszych przeciwnikach.
12. Nie wierz wszystkim pomarańczowym znakom, jakie znajdziesz. Owszem, część z nich może nakierować na jakieś ukryte drzwi albo ostrzec przed mimikiem. Naprawdę jednak niczego nie osiągniesz skacząc z tego klifu!
13. Jako początkowy "gift" warto wziąć Master Key – oszczędzisz trochę dusz na kupnie kluczy i uzyskasz dostęp do kilku skrzynek. I nie tylko.
14. Przechodząc grę po raz pierwszy, staraj się dodatkowo rozpalać (kindle) jak największą ilość ognisk. Dzięki temu zmaksymalizujesz ilość flaszek Estusa w każdym miejscu, w którym rozpaliłeś ogień.
15. Są dwa rodzaje dusz, których nie powinieneś "konsumować" – Firekeeper Soul oraz dusze pokonanych bossów. Nie marnuj ich – przydadzą się przy ulepszaniu flaszek Estusa oraz przy wyrobie specjalnych, potężnych broni.
16. Jeśli masz problemy w danej lokacji, warto rozważyć możliwość przyzwania tymczasowej pomocy. W tym celu oczywiście musisz odzyskać swoje człowieczeństwo przy najbliższym ognisku (koszt: 1 Humanity w przypadku ogniska już rozpalonego, w innym przypadku musisz pierw "kindle the bonfire" zanim powrócisz do człowieczej formy). Dzięki temu widoczne staną się znaki przyzwania – jednocześnie możesz się narazić na nieprzyjemność związaną z byciem zaatakowanym przez wrogiego gracza. Świat Dark Souls zdecydowanie nie jest przyjazny.
17. Grając jako człowiek (czyli po przeprowadzeniu odpowiedniego "rytuału" przy ognisku) pamiętaj, że możesz stać się celem inwazji. Nie wszystkie są jednak przeprowadzane przez innych graczy – w grze istnieje kilka NPC-ów, którzy mogą przeprowadzać swoje inwazje na gracza i jest to związane z niektórymi wątkami pobocznymi oraz historią pewnych postaci i miejsc.
18. Kup Purging Stone. Możesz go nie potrzebować, ale jeśli akurat zdarzy się, że jedna z tych cholernych ropuch Cię dorwie... cóż, dość powiedzieć, że klątwa w tej grze to zdecydowanie utrapienie, z którym lepiej zbyt długo się nie zapoznawać.
19. Jak już kupujesz coś, to zainwestuj też w mchy, aby móc szybko uporać się z takimi nieprzyjemnościami jak zatrucie lub toksyny. Docenisz tę poradę w Blighttown.
20. Masz wątpliwości co do przedmiotu? Nie wiesz jak działa ten nowy czar, który zdobyłeś albo nie masz pojęcia ile punktów zainwestować w dany atrubut? Zajrzyj na Wiki – w sieci jest przynajmniej kilka naprawdę dobrych Wiki dla Dark Souls, na których znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
21. Nie ufaj nikomu. Dosłownie nikomu.

Kolejność odwiedzania lokacji:

Najlepszą metodą na sprawdzenie, w którym kierunku się udać, jest właśnie pójście gdzieś. Jeśli na wejściu dostajesz srogi łomot, to prawdopodobnie wybrałeś złą drogę. Aby jednak oszczędzić eksperymentów oraz cierpienia, zaleca się odwiedzanie miejsc w grze wedle mniej więcej poniższej kolejności.

1. Northern Undead Asylum
2. Firelink Shrine
3. Undead Burg
4. Undead Parish
5. Depths
6. Blightown
7. Quelaag's Domain
8. Sen's Fortress
9. Anor Londo
10. Darkroot Garden
11. New Londo Ruins
12. The Duke's Archives
13. Crystal Cave
14. The Catacombs
15. Tomb of Giants
16. Demon Ruins
17. Lost Izalith

Dodatkowo, możesz odwiedzić lokacje nieobowiązkowe takie jak Ash Lake, Darkroot Basin, Flying Dragon Valley. Czas ich odwiedzin zależy od Ciebie – jeśli czujesz się na siłach, możesz ruszyć do nich przy pierwszej nadażającej się okazji. Jeśli zaś wolisz pierw zyskać na doświadczeniu oraz dorobić się lepszego ekwipunku, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, abyś powrócił do nich w dowolnej chwili. Osobną kwestię stanowią lokacje z dodatku Artorias of the Abyss – pełne są ciężkich i wymagających przeciwników, dlatego najlepiej udać się do nich mniej więcej w okolicach końca podstawki, zanim ruszymy do finałowej walki. Oczywiście, można spróbować swoich sił nieco wcześniej.

Należy też pamiętać, że powyższa kolejność jest tylko sugerowana. Niektórzy mogą przykładowo szybciej odwiedzić The Catacombs w celu zdobycia Rite of Kindling, albo ruszenia pierw do New Londo Ruins przed odwiedzinami w Sen's Fortress.

Poradnik do Dark Souls - część I - Obraz 2

Komentarze

Dodaj nowy komentarz:

Reklama

Najnowsze

2016-05-23 Dark Souls III - poradnik, Część druga: Bossowie / Witajcie w drugiej i finalnej części naszego poradnika, w którym skupimy się na samych bossach, czyli największych wyzwaniach czyhających na gracza.
2016-05-09 Dark Souls III - poradnik, część pierwsza - porady ogólne / Ostatnia odsłona serii Dark Souls zdążyła już rozgościć się na rynku, a społeczność graczy skupiona wokół niej rzuciła się na każdy skrawek lore, jaki zdołano odnaleźć.
2016-03-14 Superhot - poradnik do sekretów / Każdy kto grał w Superhot wie, że twórcy tej bardzo ciekawej produkcji umieścili w swoim dziele mnóstwo smaczków, easter eggów i sekretów.
Pokaż pełną listę

Najpopularniejsze

2014-02-11 Deus Ex: Human Revolution / Deus Ex: Human Revolution okazał się jedną z najlepszych gier wydanych w ostatnich latach, a jednocześnie godnym następcą pierwszego Deus Exa.
2013-09-25 The Cave / Eksplorację tytułowej jaskini czas rozpocząć! Zanim jednak zatopimy się w jej czeluści, kilka informacji wstępnych.
2013-12-13 Poradnik do Dark Souls - część I / Część pierwsza – świat gry i porady ogólne Dark Souls nie bez powodu jest określane jako jedna z trudniejszych gier, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich latach.
Pokaż pełną listę

Reklama